Podkarpaccy mysliwi docenieni za walkę z ASF

Informacja ze strony Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego:

Wojewoda Ewa Leniart podziękowała wszystkim zaangażowanym służbom, organizacjom, inspekcjom i strażom za skutecznie prowadzone działania. W akcję w ramach profilaktyki zaangażowane są służby – każda według swoich właściwości: Inspekcja Weterynaryjna, Polski Związek Łowiecki, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Bieszczadzki i Magurski Park Narodowy, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu, Policja, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Transportu Drogowego oraz zarządcy dróg. Współpracę wielu instytucji koordynuje Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Wojewoda podkreśliła także w swojej wypowiedzi znaczenie działań realizowanych przez myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego, którzy prowadzą odstrzał sanitarny dzików informując jednocześnie, że w skali kraju wykonali najwyższy stopień realizacji planu. Odniosła się także do projektu ustawy, której realizacja może w przyszłości skutkować budową ogrodzenia na granicy, aby zarażone wirusem dziki nie przedostawały się na teren Polski. Połączenie działań, które prowadzone są dotychczas i wybudowanie ogrodzenia daje ogromną szansę na utrzymanie dotychczasowych efektów stosowanej profilaktyki i uchronienie Podkarpacia od ASF.

Afrykański pomór świń występuje w Polsce od 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią. Od początku trwania epizootii wykryto w Polsce 1899 przypadków u dzików, w tym 995 w 2018 r. oraz 108 ognisk u świń, w tym 4 w 2018 r. (stan na 7.04.2018 r.). Dotychczas cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.

Województwo podkarpackie jest w szczególnym położeniu z uwagi na występowanie wirusa ASF zarówno ma terenie sąsiedniego województwa, jak również na Ukrainie. Najbliższy przypadek zlokalizowany jest w powiecie chełmskim, woj. lubelskie – 75 km w linii prostej. Na Ukrainie w 2017 r. potwierdzono i zgłoszono łącznie 124 ogniska ASF u świń i 37 przypadków ASF u dzików. Najbliższe ognisko stwierdzone 27 września 2017 r. 4,5 km od granicy z woj. podkarpackim w miejscowości Grąziowa.

W związku z tym Wojewoda realizuje rekomendacje przekazywane przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wdrożono szereg działań, w które zaangażowane są służby, organizacje, inspekcje i straże – każda według swoich właściwości. Wszystkie instytucje realizują rekomendacje wydawane każdorazowo przez Wojewodę po posiedzeniach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego tak, aby były prowadzone spójnie i wielokierunkowo.
Do najważniejszych działań należy:

Akcja informacyjna
Prowadzona jest kampania informacyjna w zakresie minimalizacji rozprzestrzeniania się wirusa ASF. W tym zakresie przeprowadzono wiele szkoleń dla hodowców i gminnych doradców, opracowano i wydrukowano tysiące ulotek, wystosowano apel do przewoźników organizujących wyjazdy turystyczne na Ukrainę i Białoruś z prośbą o rozpowszechnienie wśród uczestników tych wyjazdów informacji o zakazie wwożenia na terytorium Unii Europejskiej produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Ponadto na bieżąco dystrybułowane są ulotki na przejściach granicznych, w tym również informacje z wykorzystaniem tablic LED.
Ochrona granicy państwa z Ukrainą polegająca na weryfikacji pojazdów i bagaży osób wjeżdżających do Polski, w tym konfiskat żywności zwierzęcego pochodzenia. Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu w ramach prowadzonych działań dokonał konfiskaty ponad 50 ton żywności zwierzęcego pochodzenia na granicy z Ukrainą, a wartość mandatów wyniosła ponad 700 tys. zł. W roku ubiegłym działania na podkarpackich przejściach granicznych były przedmiotem audytu Komisji Europejskiej. Audyt nie stwierdził żadnych nieprawidłowości i pozytywnie ocenił działania, które mają zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa ASF w UE przez produkty zwierzęcego pochodzenia w osobistym bagażu podróżnych i pojazdy przewożące żywe zwierzęta.
Poszukiwanie padłych dzików – w 2017 r. 138 szt., razem z dzikami pochodzącymi z wypadków komunikacyjnych – 414 szt. Wszystkie dziki zostały przebadane z wynikiem ujemnym. W poszukiwaniu padłych dzików realizowanym przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, myśliwych i leśników uczestniczyły też Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej. Pobrane próbki od dzików zostały przekazane do badań laboratoryjnych w PIWW-PIB w Puławach – uzyskano wyniki ujemne.
Zmniejszenie populacji dzików – w sezonie łowieckim 2017/2018 – realizowane przez myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego – wyeliminowano 16 763 szt. (dziki odstrzelone i padłe), w tym w ramach odstrzału sanitarnego 2 921 szt. dzików. Stanowi to najwyższy w kraju stopień realizacji – 121 % planu.
Populacja dzika w woj. podkarpackim:
w 2017 r. – 7 551 sztuk,
w 2018 r. – 2 997 sztuki.

Przedstawione powyżej działania oraz zaangażowanie wielu instytucji w istotny sposób wpłynęło na znaczne ograniczenie ryzyka przeniesienia wirusa ASFV na obszar województwa podkarpackiego.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱